Cloudaemons

Kompendium Serverless na AWS

Czas trwania szkolenia: 3 dni

Opis Szkolenia

Szkolenie realizowane jest w formie warsztatów, w których każdy uczestnik bierze czynny udział. Ciekawe ćwiczenia i analizy istniejących rozwiązań wymieszane są z odpowiednią dawką teorii. Dokładna forma i typ ćwiczeń jest zawsze dostosowany do poziomu wiedzy, doświadczenia oraz wielkości grupy szkoleniowej.

Grupa docelowa

Szkolenie jest dedykowane dla inżynierów oprogramowania oraz architektów systemów IT, posiadających podstawową znajomość tematyki chmury publicznej

Szkolenie zakłada z góry określone cele, jednak jego dokładna forma jest zawsze dostosowana do potrzeb na podstawie wcześniej przeprowadzonej ankiety.

Zawartość szkolenia

Definicja Serverless – 1 godzina

W pierwszej części opowiemy czym jest Serveless, jak on się ma do FaaS oraz BaaS, a także zaprezentujemy problemy biznesowe, w których architektury serverless są idealnym rozwiązaniem.

Serverless a serverful – 30 minut

W tej części poznasz kluczowe różnice między tytułowymi zagadnieniami. Postaramy się wspólnie zrozumieć na czym polega model współdzielonej odpowiedzialności, czyli w którym momencie kończy się część AWS i kiedy programiści przejmują pałeczkę.

Koszty – 30 minut

Nie istnieje* żadne proste i niezawodne podejście do wyliczenia kosztów rozwiązań IT. W przypadku architektur Serverless, sprawa może stać się jeszcze bardzie skomplikowana. Pokażemy Wam kluczowe elementy, które powinny być brane pod uwagę podczas określania TCO (Total Cost of Ownership) dla rozwiązań serverless.

Lambda deep dive – 3 godziny

Podstawy teoretyczne, zastosowanie, konfiguracja, skalowalność, deployment, wersjonowanie, aliasy, zimny start… i wiele innych konceptów, których poznanie jest wymagane do prawidłowego korzystania z możliwości AWS Lambda.

DynamoDB deep dive – 3 godziny

Podstawy teoretyczne, zastosowanie, globalne tabele, transakcje, indeksy, przepustowość. Między innymi takie zagadnienia poznamy podczas wspólnej pracy.

S3 deep dive – 2 godziny

Podstawy, zastosowanie, konfiguracja, skalowalność, bezpieczeństwo, cykl życia, webhosting i inne elementy S3, które w pomogą lepiej zrozumieć możliwości jakie daje jedna z najpopularniejszych usług AWS.

Inne serwisy serverless – 2 godziny

Stworzenie profesjonalnego systemu informatycznego, niezależnie od jego wielkości i klasy, jest możliwe przy zastosowaniu wyłącznie usług serverless. Opowiemy po krótce o usługach Cognito, CloudWatch, Api Gateway, AppSync, IAM i innych.

Architektury – 6 godzin

Kwintesencja całego szkolenia. W tej części mamy nadzieje, że przekonamy Was do naszego twierdzenia, że serverless jest przyszłością rozwiązań IT. Podczas szkolenia przygotujemy gotowe architektury, rozwiązujące istniejące problemy biznesowe.

Konkurencja dla AWS – 30 minut

Słów kilka o alternatywach w GCP oraz Azure.

Następne kroki– 30 minut

Nie znamy szkolenia, które w całości wyczerpuje temat usług serverless w AWS. Zaproponujemy Wam jak mogą wyglądać wasze kolejne kroki w celu zdobycia nieoficjalnego tytułu AWS Serverless Jedi.